pondelok 20. júla 2015

Prečo minulý mesiac v Bratislave protestovalo tisíce demonštrantov?

 V sobotu 20. júna 2015 celé Slovensko šokovala masová demonštrácia národných síl, proti islamizácii Európy.  Hnacou silou uvedeného protestu bol národný aktivista Lukáš Kopáč, ktorý  svojim ústretovým prístupom dokázal spojiť a zmobilizovať doposiaľ rozdrobené národné sily.   

Foto: Lukáš Kopáč na proteste v Bratislave počas rozhovoru pre Českú televíziu
Približne 10 000 nahnevaných ľudí prišlo 20. júna do Bratislavy vyjadriť svoj odmietavý postoj voči imigračnej politike EU.  Z masovej sily protestu boli evidentne zaskočení nie len takzvaní ľudskoprávni aktivisti a tretí sektor, ale aj samotný premiér vlády Robert Fico, ktorý sa po skončení demonštrácie spamätával celé dva dni, pokiaľ našiel odvahu sa oficiálne vyjadriť. V tejto súvislosti dokonca uviedol, že s ministrom vnútra Kaliňákom  plánujú obmedziť slobodu prejavu a zhromažďovania pre osoby ktoré považujú za extrémistov. 

Práve dnes ubehol mesiac od veľkého dňa, ktorý možno v budúcnosti vstúpi do dejín, keď Lukáš Kopáč zorganizoval najväčší protest národných síl od roku 1989.  Po prvýkrát tak oficiálne spoločne pochodovali v jednom šíku členovia a sympatizanti Ľudovej strany naše Slovensko Mariana Kotlebu, Slovenského hnutia obrody, Slovenskej pospolitosti, Akčnej skupiny Vzdor, ale aj z ďalších organizácii vrátane futbalových ultras fanúšikov z celého Slovenska, ktorí odmietajú súčasnú islamizáciu Európy a imigračnú politiku EU.  
Ako sa mu to podarilo, presvedčiť doposiaľ nezmieriteľných rivalov, aby spoločne protest podporili? 


1. Férový prístup a vhodné pozadie 


Napriek katastrofickým pomerom na Slovensku, medzi jednotlivými národnými organizáciami odjakživa existuje konkurenčný boj o získanie nových sympatizantov a spoločenského vplyvu.  Z uvedeného stavu slovenskej národnej scény teda pramení neschopnosť jednotlivých národných organizácii spolupracovať, alebo aspoň propagovať druhých. Zrejme majú strach, aby ich zanedbateľnú popularitu bez reálneho vplyvu niekto prekonal. Obrovskou výhodou Lukáša Kopáča preto bolo, že aj keď už niekoľko rokov aktívne spolupracuje s rôznymi nacionalistickými organizáciami, naďalej si dokázal udržať imidž samostatnosti a nadstraníckosti. Práve vďaka tomu ho predstavitelia jednotlivých národných organizácii akceptujú, keďže ho nepovažujú za konkurenčnú hrozbu. 

2. Pokora a ústretový prístup


K mobilizácii národných síl 20. júna 2015 tiež prispel ústretový prístup Lukáša Kopáča, keď s pokorou dokázal  osloviť a pozvať jednotlivých členov a vodcov z najrôznejších organizácii. Týmto spôsobom tiež  dokázal vyvolať zdanie, že protest patrí všetkým z oslovených a v podstate každý z nich získal pocit, že sám môže byť organizátorom.  Niekoľko dní pred uskutočnením protestu v jednom z rozhovorov uviedol nasledujúcu odpoveď: „V súvislosti s plánovaným protestom účasť prisľúbili viaceré organizácie, čo ma nesmierne teší. Na proteste vystúpi okrem iných aj Róbert Švec z SHO, Marián Kotleba z ĽSNS, Marián Magát z Akčnej skupiny Vzdor Kysuce. Som rád, že som sa s predstaviteľmi národných síl zhodol na tom, že len spoločná cesta a spolupráca v otázkach imigračnej politiky môže viesť k úspechu, resp. zabráneniu prílivu utečencov na územie SR. Odhodili sme predsudky a egá a kráčame spoločne vpred, držiac sa legendy o Svätoplukových prútoch. Taktiež naďalej oslovujem rôzne združenia, organizácie a takzvané neštandardné politické strany.“


3. Správne načasovanie a správna téma


Veľmi významnú úlohu pri realizácii protestu tiež zohrala aktuálnosť témy a verejná mienka slovenského obyvateľstva. Práve aktuálnosť témy zabezpečila dostatočnú medializáciu pripravovaného protestu, bez ktorej by účasť verejnosti bola zrejme výrazne nižšia. 


4. Ponuka vízie masovej účasti


Ďalším dôležitým faktorom bolo, že od prvého momentu pôsobil protest majestátne, následkom čoho sa v mysli verejnosti podarilo vytvoriť zdanie masovej podpory. Nie je žiadnym tajomstvom, že v ľudskej spoločnosti odpradávna existuje tzv. stádovitý efekt, čiže ľudia sa ochotne pridávajú tam kde je väčšina alebo presila.


1 komentár: