štvrtok 20. januára 2022

BORDELÁR SLOVENSKÝ NIE JE OHROZENÝ! POMÔHLI BY FYZCKÉ TRESTY?

Prázdne plechovky od piva, plastové a sklenené fľaše, ale aj množstvo porozhadzovaných papierových a igelitových obalov vo voľnej prírode. Práve takýto nepekný pohľad sa mi naskytol počas nedávnej rodinnej prechádzky pri rieke Váh - pri tzv. Odhánkach v Púchove, kde sa tak radi na čerstvom vzduchu stretávajú pohodoví svetobčania, s láskou popíjajúci alkohol a niekedy fajčiaci aj marihuánu. 

A veru títo bordelári nemusia to byť zlí ľudia, len sú určite trocha iní. Pravdepodobne povzbudení užitím omamných látok si jednoducho len zabudli upratať svoj bordel. A možno nezabudli, len sa opätovne spoľahli na nás ostatných, že ich neporiadok znova, ako každý rok upraceme? Žiadni poriadkumilovní ľudia by však nemali zabúdať, že medzi priveľkou dobrotu a hlúposťou môže byť niekedy skutočne malý rozdiel.

A možno by len stačilo, aby sme na Slovensku konečne začali voči bordelárom uplatňovať trochu iný, niekedy individuálnejší a tvrdší prístup?  Veď každý národ musí mať také právne normy, ktoré najlepšie ochránia slušných a spoločensky užitočných ľudí. Bohužiaľ, tento problém my v Púchove zatiaľ určite nevyriešime. Nie rozprávať, ale konať by mali začať najmä naši zákonodarci v Bratislave. 

Aj keď sme ako národ slovenskí skutočne jedineční, myslím si, že učiť sa od druhých a preberať niektoré vo svete fungujúce princípy nám určite neuškodí. 

Verím, že Singapur ako jedna z turisticky najpopulárnejších metropol juhovýchodnej Ázie , ktorá je známa práve svojou čistotou a nízkou kriminalitou môže byť pre nás Slovákov skutočne inšpiráciou.

V skutku zaujímavý pohľad na túto ázijskú krajinu nám ponúkol internetový spravodajský portál  idnes.cz   v článku pod názvom: „Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapure sa trestá aj rákoskou (19. marca 2018) .

Singapurčania si totiž potrpia na poriadok a disciplínu. Telesné tresty im preto nielen nie sú cudzie, ale sú vrelo prijímané. Pokiaľ sa náhodu chystáte navštíviť Singapur, mali by ste byť obozretní a radšej sa chovať podľa miestnych štandardov, hoci sa často môžu zdať až príliš striktné.

 Za opakované odhadzovanie cigaretových ohorkov a odpadkov priamo na ceste vás môže čakať aj trest povinnej práce.

Okrem lepenia žuvačiek Singapur zakazuje aj vandalizmus ako taký, je dokonca považovaný za vážny delikt. Pokiaľ nechcete dostať pokutu alebo sa dostať do väzenia a vyslúžiť si pár rán rákoskou, nemali by ste po verejnom ani súkromnom majetku kresliť, písať, rýľovať do neho alebo ho akokoľvek označovať.

Singapur si zakladá na svojej reputácii bezchybne čistého miesta. Pokiaľ prostredie znečistíte odpadkami ako plechovka alebo fľaša a svoj priestupok opakujete, môžu si vás miestne autority pozvať pred súd.

Typickým trestom pre hriešnikov je upratovanie jednej z mestských lokalít v žiarivo zelenej veste. Singapur sa tým snaží docieliť to, aby ľudia pochopili, aké ťažké je mesto udržiavať v čistote a že odpadky váľajúce sa po trávnikoch a uliciach sú nevzhľadné. Tento trest má ľudí tiež zosmiešniť a zaistiť, že si nabudúce radi urobia pár krokov ku košu navyše.

Pokiaľ sa však niekto previní prvýkrát a navyše zahodí len drobnosť ako obal od cukríka alebo ohorok, čaká ho namiesto upratovania „iba“ pokuta vo výške 300 dolárov.

To, že len tak odhodíte ohorok, sa vám však v Singapure tak často stávať nebude. Fajčenie je totiž na mnohých miestach zakázané. Predovšetkým ide o kryté miesta, kde sa zhromažďujú ľudia, ako obchodné centrá alebo kancelárie. Zákaz ale zahŕňa aj podchody a nadchody, okolie nemocníc, päťmetrový okruh prístrešku zastávky, kurty a oblasti okolo obytných domov.

Tak čo Púchovčania, ktorý prístup voči bordelárom sa Vám viacej páči, benevolentní slovenský, alebo prísny singapurský? 

S pozdravom Váš poslanec Mestského zastupiteľstva v Púchove Mgr. Marián Mišún.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára